Rokfor Peyniri’nin Nutri-Score Notu Tartışması

Rokfor peyniri, hepimizin bildiği gibi Güney Fransa’ya özgü küflü bir peynirdir. Mahzenlerde ya da mağaralarda olgunlaştırılabilir ve oldukça yağlı bir peynirdir.[1] Yağlı olması ise Nutri-Score notunu olumsuz etkilemektedir. NutriScore, Fransa hükümeti tarafından 2017’de devreye alınan, gıdaların besleyici değerlerinin ne kadar iyi olduğunu harf notlarıyla belirten bir etiketleme sistemidir. En iyi ürünlere A verilirken, besleyicilik yönünden en zayıf ürünler E alır.

Nutri-Score logosu[2]

Sistemin kendine özgü bir algoritması vardır. Üründeki doymuş yağ, tuz, şeker gibi içerikler olumsuz puanlamaya sebebiyet verirken; protein ve lif gibi sağlıklı olduğu kabul edilen içerikler ürüne artı puan kazandırır. Rokfor peyniri üreticileri ise bu etiketleme sisteminden oldukça rahatsızlar çünkü ürünleri, şekerli içeceklerin de aldığı D ya da E notunu alabiliyor bu sistemle. La Confédération Générale de Roquefort (Rokfor Konfederasyonu), Fransa hükümetinin gelecek yıl zorunlu hale getirmeyi planladığı Nutri-Score uygulamasından rokforun muaf tutulmasını istiyor. Konfederasyon başkanı Sebastien Vignette, ultra işlenen ve koruyuculu ürünler A ya da B alabilirken bazı geleneksel ve doğal olan ürünlerin düşük not almasını anlamsız buluyor.

Öte yandan, Nutri-Score uygulamasını destekleyenler de var. BEUC (Avrupa Tüketici Örgütü) Gıda Politikaları Uzmanı Camille Perrin, çoğu peynirin yüksek tuz ve yağ içeriği sebebiyle D ya da E notunu aldığını ve her ürünü kendi grubunda değerlendirmek gerektiğini söylüyor. Perrin’e göre, bu harf notu, tüketicilerin peynir yemeyi bırakmasını değil ama ölçülü şekilde tüketmeleri gerektiğini anlatıyor.[3] Yine benzer bir noktadan, Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC), Nutri-Score uygulamasının, tüketicilerin daha sağlıklı tercihler yapmasına olanak sağladığı için AB kapsamında genişletilmesini önermişti.[4]