Sucuğun Makro Besin Öğeleri

Sucuk, ülkemizde işlenmiş et ürünleri deyince aklımıza ilk gelen gıdalardandır. Bu yazımızda, ülkemizde kırmızı etten yapılan sucukların besleyicilik değerlerine kısaca bakacağız.

PROTEİN MİKTARI

Sucuklarda protein miktarı genellikle %14 – %16 arasında değişmektedir. Burada sucuk içerisine katılan etlerin cinsine göre farklılık gözlemlenebilir. ET, HAZIRLANMIŞ ET KARIŞIMLARI VE ET ÜRÜNLERİ TEBLİĞİ‘ne göre ısıl işlem görmüş sucuklarda en az %14 et proteini, fermente sucuklarda ise en az %16 et proteini yer alması gerekir.

YAĞ MİKTARI

Sucuklarda yağ miktarı genellikle %25 – %40 civarındadır. Yine, sucuk içerisine katılan etlerin cinsine ve eklenen yağın özelliğine göre farklılık gözlemlenebilir. Daha kaliteli sucuklarda yağ miktarı daha da düşük olur. Bu yağların da yaklaşık yarısı (ya da biraz daha fazlası) doymuş yağ asitleri içerir. Diğer et ürünleri içerisinde sucuklarla ilgili en çok önem verilen konulardan biri ise belli bir oranda doymuş yağ içeriğine sahip olmalarıdır.

 

Kangal sucuk

KARBONHİDRAT MİKTARI

Sucuklarda karbonhidrat miktarı genellikle %2 – %5 arasındadır. Bu karbonhidratın da genellikle az bir kısmı şekerdir.

TUZ MİKTARI

Sucuklarda tuz miktarı genellikle %1.5 – %3 civarındadır.

ENERJİ MİKTARI (KALORİ)

Sucuklar için kalori miktarı genellikle 100 gram üzerinden 340 – 440 kcal civarındadır. Bu da günlük ortalama enerji ihtiyacının %14 – %20’sini karşılar.[1]