Ahududu ve Böğürtlen Arasındaki Farklar Nedir?

Genelde birbiriyle karıştırılabilen bu iki meyvenin arasında aslında belirgin farklar bulunmaktadır. Listeye başlamadan önce ahududunun diğer adının frambuaz, böğürtlenin de diken dutu olduğunu belirtelim.

1. RENK

Genel olarak, ilk başta her ikisi de yeşil renkte olup olgunlaştıklarında ahududu, hafif pembeye çalan kırmızı; böğürtlen ise siyah renge kavuşur. İngilizce’de böğürtlene Blackberry denir. Ahududunun ise siyah, mor ve yeşil (ya da altın) renklisi de mevcuttur ancak kırmızı renklisine göre çok nadir bulunurlar.

Ahududu [1]
Böğürtlen [2]
2. ŞEKİL VE BÜYÜKLÜK

Böğürtlenler, ahududulara göre daha büyük yapıdadır. Aynı zamanda, çoğu böğürtlen çeşidinde sap kısmından tutulup dalından koparılırken meyvenin gövdesi içeride kalır. [3] Ahudududa ise, meyve, sapından koparılırken gövdesi dalda kalır, bu durum da ahududunun ortasının boşluk olmasını sağlar. Aşağıdaki videolara tıkladığınızda sırasıyla ahududu ve böğürtlen için daldan koparılma anını izleyebilirsiniz.

3. TAT

Böğürtlen ve ahududu hemen hemen aynı şeker oranına (%4-5 [4] [5]) sahip olmalarına rağmen, tatları arasında farklılık bulunmaktadır. Genel olarak böğürtlen daha mayhoş bir tada sahipken, ahududu daha tatlı gelir. Bunun sebebinin, türden türe göre değişiklik gösterebilse de, böğürtlenin ortalama olarak kırmızı ahududuya kıyasla daha fazla antioksidan madde (özellikle antosiyaninler [6]) içermesi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, ahududuya asıl tadını veren bileşiğin raspberry ketone adı verilen 4-(4-hidroksifenil)bütan-2-on olduğu düşünülmektedir. [7]

4. YETİŞME KOŞULLARI

Böğürtlen, tozlu alanlarda yetişip değişik iklim türlerine kolaylıkla uyum sağlayabiliyorken, ahududu nemli ortamları sever ve daha fazla bakım ister. [8] Böğürtlenin kökleri, toprağın altında daha kuvvetli ve geniş alana yayılır, bu da çok uygun olmayan toprak koşullarından bile verim alabilmesini sağlar. Bu sebeple, yol kenarlarında yetişen böğürtlenleri görebiliyorken, ahududu için çoğunlukla bu söz konusu olmaz.